1 542 – 1 = 1 541

Tytuł: Kosmiczne Zachwyty
Autor: Neil deGrasse Tyson
Gatunek: popularnonaukowa
★★★★★★★☆☆☆

Kim jest Tyson (ten naukowy czarnoskóry jak lubią mirki pisać) przedstawiać nie trzeba, ale zrobię to gwoli przypomnienia- Neil jest astrofizykiem odpowiadającym za wyniesienie serialu Kosmos legendarnego Sagana na łono XXI wieku i z tego ja go głównie znałem (i kilku uszczypliwych i bardzo trafnych tweetów które cyklicznie wstawia). Jego pierwszej książki na polski rynek nie czytałem („Astrofizyka dla zabieganych”) ale zamierzam, jednak w odległej przyszłości. Dlaczego? A no dlatego, że „Kosmiczne Zachwyty” bądź co bądź są dziełem osoby o lekkim piórze, która trudne zagadnienia potrafi obrać w proste frazesy i przykłady (moim zdaniem nawet za proste i zbyt ogólnikowe) jednak jeśli ktoś obejrzał Cosmos: A Spacetime Odyssey i przeczytał coś tematycznego wcześniej- w moim przypadku „Wszechświat w twojej dłoni” który uważam za o wiele bardziej dokładniejszy, skrupulatniejszy i co za tym idzie- trudniejszy w przyswojeniu- będzie fragmentami miał wrażenie, jakby dany temat mielił już co najmniej kilkukrotnie. ALE w takich książkach zawsze dobre są takie sytuacje, w moim odczuciu, z tego względu, że informacje się nam utrwalają (a ja mam spory problem z zapamiętywaniem tego wszystkiego). Gdybym miał dalej wymieniać wady byłoby to brak graficznych przykładów- niemal zupełny (niemal, bo mamy kilka podkreślonych słów z dużej litery…) i bardzo ogólne podejście do tematu. Czasami odjedzie z rozmyślaniami, i jak we wcześniej wspomnianym „Wszechświat…” działało to świetnie bo szedł z nurtem, tak tutaj szybko wraca do tematu.
Poza tym- sporo anegdotek, naprawdę lekkie pióro i dobry humor i po prostu całkiem sporo wiedzy ogólnej o zjawiskach zachodzących na Ziemi jak i poza nią.

Bardzo polecam, ale jeśli zjadasz takich książek kilka w roku to może cię znudzić.

#pokazksiazki #ksiazki #bookchallenge 1/24 #astronomia #kosmos bez kindle ale obiecałem, że będę tagował każdą xD #wykopkindleclub

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania

pokaż spoiler Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
Pobierany jest zawsze ostatni wynik