#codziennasonda 2/30
SONDA – Gwiezdny Puls data emisji 1983.12.15 https://vimeo.com/16252574

Odcinek poświęcony zagadnieniu fal grawitacyjnych oraz ich detekcji

Andrzej Kurek – entuzjasta „fale grawitacyjne istnieją teoretycznie, one wynikają z równań Einsteina… uda się kiedy detektory nowej generacji powstaną”
VS
Zdzisław Kamiński – sceptyk „nie ma tego pulsu prawdopodobnie wcale, albo jeszcze długo nie będziemy umieli go uchwycić”

Odcinek rozpoczyna się od pięknych, starych animacji (żadne tam CGI) i felietonów wyjaśniających istotę fal grawitacyjnych. Przepiękna jest też scenografia w studio imo. Druga część programu to przedstawienie nieudanych prób detekcji fal za pomocą tzw detektorów pierwszej generacji, czyli rezonatorów. Sposób ten został przez większość fizyków odrzucony w momencie gdy się okazało, że przewidywane fale grawitacyjne będą zagłuszone tłem cieplnych drgań atomowych, choć próby zbudowania takiej anteny fal grawitacyjnych trwały nawet po roku 2000.

W programie nie poruszono tematu detekcji za pomocą interferometru Michelsona, gdyż w tamtych czasach problemy ze zbudowaniem takiego, który byłby odpowiednio czuły uważano za dużo większe niż próby na rezonatorach. Jak wiemy detekcji fal dokonano właśnie za pomocą takiego interferometru LIGO 11 lutego 2016 roku, należy jednak pamiętać, że nastąpiło to po jego wielokrotnym udoskonalaniu i zwiększeniu pierwotnie planowanej czułości o rząd wielkości.

Należy także odnieść się do podanych w końcówce przez Kurka możliwości zastosowań fal grawitacyjnych, które są czystym sf. Nie wspomniał o najważniejszym zastosowaniu, czyli zyskaniu przez astronomię nowego sposobu na obserwowanie zjawisk zachodzących we wszechświecie. Fale grawitacyjne umożliwią nam np wgląd za erę rekombinacji elektronów i protonów około 100 000 lat po Wielkim Wybuchu, lub do samego wnętrza gwiazd by poznać ich strukturę. Szczególnie interesujący może być planowany detektor w kosmosie LISA

Werdykt:
Odcinek wygrywa zdecydowanie Kurek. Pomimo lekkiego fantazjowania pod koniec to on miał rację i falę grawitacyjne istnieją i zostały odkryte, gdy tylko udoskonalono metody detekcji.

#nauka #gruparatowaniapoziomu #fizyka #gimbynieznajo #kosmos