Kolejny odcinek Twilight Histories zatytułowany Hannibal 1.

Po zwycięstwie nad Kannami Hannibal łupi Rzym i niedoszłe Imperium Rzymskie zostaje zduszone w zarodku. Po tym wydarzeniu nadeszła złota era ludzkości oparta bardziej na rozwoju technologii i handlu zamiast militaryzmu na sterydach w wersji rzymskiej. Turysta zostaje wysłany do pierwszej bazy na Marsie zwanej Hannibal 1, o której niewiele wiadomo nawet w zasobach firmy wysyłających ludzi w przeszłość dla zabawy. Chodzą słuchy, że kolonia (7 osób) jest mocno sekciarska, szemrana i tonąca w atmosferze wzajemnego milczenia, a przewodzi im pewna kobieta.

Kiedyś był ten podcast jako okładka do dywagacji, które wkleję ponownie.

„Teraz zmierzamy do głównego pytania. Jak wyglądałby świat bez Cesarstwa Rzymskiego? Współczesny świat bez tego imperium wygląda… jak wygląda? Może przykłady.

Czy w ogóle istnieje chrześcijaństwo? Gdzie są legioniści, którzy mają ukrzyżować Jezusa Chrystusa? Nawet jeżeli powstaje, to jak rozleje się ta religia bez „światłowodów” kultury rzymskiej i pustce politycznej po upadku cesarstwa zachodnio rzymskiego? Co z krucjatami? Większość języków, których używamy dzisiaj(zwłaszcza romańskie, jak sama nazwa wskazuję) mają swoje źródłosłowie w łacinie, a jak myślicie Słowianie mają swój własny język, to się poniekąd mylicie, bo zapożyczeń jest mnóstwo. Co z łaciną jako językiem uniwersalnym, który jednoczył nie tylko Imperium, ale także średniowieczną Europę – poza tym to język nauki praktycznie do dzisiaj. Czy w ogóle używacie alfabetu łacińskiego? Jak wygląda architektura? Czy architektura klasycystyczna w ogóle ma miejsce bez Rzymu? Zostaje Grecja, ale to Rzymianie są odpowiedzialni tak naprawdę za eksplozję greckiej kultury na światowej scenie. Czy renesans się wydarza? Co z prawem rzymskim, które zostało zmodyfikowane i działa do dziś? Co z podatkami? Rzymianie jako pierwsi na taką skalę prowadzą system ekonomiczny (z cłami, opłatami itd.), który moglibyście rozpoznać dzisiaj. Co w ogóle z pomysłem „stojącej armii” tzn. zawodowej armii nie poborowej z chłopów podczas przerwy w zbiorach, jak to było w przypadku większości państw tego czasu – oprócz Asyrii.”

Podcast
Poprzednio

#starszezwoje – blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #scifi #kosmos #podcast #myrmekochoria